Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rock And Roll Hall Of Fame...
#21
Cytat:Originally posted by olaph72@Feb 21 2008, 11:48 PM
Robson, formatowanie stacji jest skutkiem, nie przyczynš. Radio gra to, czego chcš słuchać odbiorcy.
Co zaœ do rozgłoœni specjalizujšcych się w rocku - to, owszem, sš w Polsce takie (np. Antyradio). Nie ma jednak co liczyć na koncesję ogólnopolskš dla radia rockowego - nie ma chyba takiego w żadnym kraju (np. w Kanadzie na cały kraj nadaje tylko państwowe radio CBC).
Jeœli mamy na myœli stacje komercyjne to i może, bo zdaje się że robiš jakieœ dziwne badania na okreœlonej grupie osób i w ten sposób "badajš' reakcje odbiorców. Ale tak chyba do końca nie jest. Słuchacze nie zawsze majš wpływ na dobór muzyki. To radio narzuca format i dyktuje muzykę i co słuchacze majš do powiedzenia? Ciekawe gdyby tych badan nie robili i dali sobie spokój z formatowaniem co mieliby do zaproponowania? I czy wtedy sluchacze nie byliby zdani na gust prezenterów muzycznych? Wolałbym takš opcję. Zresztš to nie sš mrzonki wystarczy dla przykładu wskazać Trójkę która też w pewnym okresie chciała sie na siłę skomercjalizowac i chyba za bardzo im nie wyszło. Teraz prawie każdy z prezenterów jak za starch dobrych lat przychodzi na program z własnš walizkš płyt i tego się słuchaUśmiech

Swego czasu siedziałem w Chicago i już nie pamiętam nazwy tej stacji ale zawsze miło wspominam rozgłoœnię która serwowała muzykę country. Zresztš w tym samym Chicago jest taka jedna stacja która gra wyłšcznie smooth jazz. Nie wiem jak to wyglšda w Kanadzie ale znajomy mi ostatnio opowiadał że nawet te rozgłoœnie nie specjalizujšce się w okreœlonych gatunkach w Stanach grajš zdecydowanie więcej rocka niż u nas. Inna sprawa że gdyby tak rodowity amerykanin sporo podróżował po naszym kraju i miał włšczone jakiekolwiek radio to może by nawet nie zauważył że jest w Polsce Uśmiech Ale to inny temat.
Something's going to happen
To make your whole life better
Your whole life better one day
Odpowiedz
#22
W tych badaniach nie ma nic dziwnego. Na dobrš sprawę to normalna socjologia, tyle że ukierunkowana komercyjnie.
Dzięki wynikom badań radio komercyjne może się nastawić na okreœlonego słuchacza. A dzięki formatom odbiorca wie, czego się po danej stacji spodziewać. Lubisz muzykę lat 80. i 90.? Wybierasz Złote Przeboje itp.
Co zaœ do playlisty, to jest ona z reguły podporzšdkowana prostej zasadzie inżyniera Mamonia: ludziom podoba się to, co już znajš. A co znajš odbiorcy w ujęciu zbiorowym? Przeboje, czyli piosenki w swoim czasie maglowane na okršgło. Wyznacznikiem jest tzw. gust masowy. Stšd w eterze tyle papki. Amen.
Pracowałem kiedyœ w radiu Kolor w Warszawie. Być może niektórzy z Was pamiętajš, że założył je Wojciech Mann z kolegami. Było tam mnóstwo audycji autorskich, dużo rocka, na antenie niemal same osobowoœci. Fajne radio dla fajnych słuchaczy. Co było dalej? Pan Mann musiał sprzedać Kolor, bo interes upadł. Przejęła go Alina Strzeœniewska i w krótkim czasie podniosła słuchalnoœć w stolicy do ponad 10 proc. Właœnie dzięki badaniom rynkowym, sformatowanej playliœcie i formule "dużo grania, mało gadania".
Albo kasa, albo radio z ambicjami. Pojedyncze wyjštki potwierdzajš regułę.
Oczywiœcie można grać sieczkę popowš i zachować pewnš klasę. Przykładem choćby torontońskie radio Easy Rock. Rocka tu jak na lekarstwo, niektóre plastikowe kawałki maglujš na okršgło i do znudzenia, a jednak da się tego słuchać. Ma swój styl.
Czasem słucham radia Q107 Classic Rock. Tu już nie ma zmiłuj - Led Zep, AC/DC i inne smakowitoœci non stop.
Odpowiedz
#23
W Polsce - idšc za tym, co powiedział Olaph - dobrym przykładem radia komercyjnego i jednoczeœnie zachowujšcego klasę jest Eska Rock.
"Come up and feel the sun
A new morning has begun..."
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Szok Rock And Roll Hall Of Fame Robson 16 10,514 18.04.2018, 11:43
Ostatni post: Robson
  ROCK N ROLL HALL OF FAME GŁOSOWANIE MARTINEZ 2 3,800 13.12.2017, 22:21
Ostatni post: Robson
  Quiet Man Of Rock'n'roll Robson 12 5,567 08.06.2005, 13:07
Ostatni post: Robson
  Teraz Rock- teraz najlepsi 2012 Robson 0 6,875 Mniej niż 1 minutę temu
Ostatni post:
  Notting Hillbillies - Rock Steady fakungio 0 10,139 Mniej niż 1 minutę temu
Ostatni post:

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości