Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Knopfler "kiepskim" Gitarzysta
#1
Każdy z nas pamieta chyba fragment wywiadu Kaczkowskiego z Knopflerem, w któym powiedział sam o sobie, że jest stosunkowo słabym gitarzysta i jako przykład lepszego od siebie podał jakiegoœ chłopaczka, któego widział na ulicy w Hiszpanii (mogę się mylić co do lokalizacji).

Kilka tygodni temu Mann w Trójce zaprezentował duet gitarowy Rodrigo y Gabriela. Jeden utwór powalil mnie na kolana... Poszukałem w Amazonie i kupiłem DVD z ich koncertem... Rewelacja!

Oczywiœcie nie mam tu zamiaru pisac, ze sš lepsi od Marka, bo to zupełnie nie o to chodzi, ani nie jest mierzalne, ale tak mi sie skojarzyła taka hiszpanska (tutaj meksykanska) gitara z tym wywiadem. Rodrigo i Gabriela sa po prostu fenomenalni! Szczerze polecam wszystkim, ktorzy cenia wirtuozerie i wysokš technikę gry na gitarze.

mencin
You get the shiver in the dark...
Odpowiedz
#2
No to się teraz zacznie Oczko A ja z kolei nie za bardzo przepadam za tymi wszystkimi szybkimi wirtuozami. Oczywiœcie zauważam i doceniam kunszt wykonania itd. ale wirtuozeria sama w sobie jak dla mnie pozbawiona jest jakiegoœ ducha, klimatu tego czegoœ. Może nawet brakuje mi melodyki w tych wszystkich skomplikowanych palcówkach. Nie jestem ani gitarzystš i mogę się mylić ale wirtuozeria a technika gry na gitarze to jakby dwa œwiaty. Mark na swoich ostatnich płytach pokazuje niezmiennie bardzo wysoki poziom techiczny ale zdecydowanie mniej mamy wirtuozerii i nie ukrywam taki oszczędny styl grania mi odpowiada Uśmiech Oczywiœcie nie miałbym nic przeciwko gdyby Mark bardziej "pocišgnšł" za struny. Nie wiem czy panowie œpiewajš ale np. gdybym znalazł się na ich koncercie i miał przez dwie godziny podziwiać wyłšcznie wirtuozerię grania na gitarze to chyba czułbym lekki przesyt Oczko

ps. Mencin nie ukrywam tytuł wštku brzmi prowokacyjnie Oczko
Something's going to happen
To make your whole life better
Your whole life better one day
Odpowiedz
#3
Dobrze, że w tytule wštku napisałeœ Mencin "kiepskim" w cudzysłowiu Oczko.
Kolejna dyskusja typu "lepszy-gorszy", "ładny-brzydki"...? Z góry jest skazana na niepowodzenie, bo moim zdaniem nie ma sensu porównywać kunsztu gitarzystów na pewnym poziomie. Kwestia gustu i upodobań, a także definicji. Kto to jest wirtuoz? Ten kto szybko gra? Kiedy zaczyna się być wirtuozem a kiedy jest się "tylko" wyœmienitym instrumentalistš?
Uwielbiam oglšdać 'wirtuozów' (jakkolwiek ich zdefiniujemy), to czysta przyjemnoœć. Nie zgodzę się, że dobre technicznie wykonanie musi być pozbawione klimatu i nie sšdzę, żebym osobiœcie nudził się podczas takiego koncertu wirtuozów gitarowych (może dlatego, że sam brzdškam i oglšdanie mistrzów jest dla mnie swoistš frajdš). Jednak na tego typu argumenty, że jest tysišce lepszych (technicznie) od MK, mam jednš odpowiedŸ, która mnie po prostu przekonuje: Mark Knopfler jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystow na œwiecie. Kilka dŸwięków i już wiemy: to MUSI być Mark. Oprócz tego, że Jego gitarę można rozpoznać natychmiast, jest jeszcze melodyjnoœć, o której wspomniał Robson. Można być super szybkim, ale po drodze zgubić to, co w muzyce jest tak ważne - melodię. Mark tego nigdy nie zgubi i choćby sam twierdził, że sš na œwiecie tysišce lepszych, to możemy sobie spokojnie powiedzieć, że tylko technicznie, bo tego wyczucia, atmosfery, melodyki i jedynego w swoim rodzaju dotyku strun nikt nigdy nie będzie w stanie zakwestionować.
...Well He's a big star now but I've been a fan of his for years,
the way he sings and plays guitar still brings me to tears...
Odpowiedz
#4
Sorry, ale chyba nie czytaliscie mojego posta wystarczajaco dokladnie.
Napisalem tam, ze nie mam na celu porównywania gitarzystow. Jedyne co chcialem, to nawiazujac do slow Knopflera, który sam o sobie powiedzial, ze jest kiepskim gitarzysta i na hiszpanskich ulicach widzial lepszych rekomendowac wam innych "kiepskich" gitarzystow.

Na temat porownywania artystow pisalem juz nie raz, nie tylko o Knopflerach, ale i Gilmourze i Watersie. Na ten temat szkoda klawiatury.

mencin
You get the shiver in the dark...
Odpowiedz
#5
Tak myœlałem, że Ÿle odczytaliœmy Twoje intencje, Mencin Oczko. Wszystko przez tytuł wštku, który powinien brzmieć: "Inni 'kiepscy' gitarzyœci". Język
...Well He's a big star now but I've been a fan of his for years,
the way he sings and plays guitar still brings me to tears...
Odpowiedz
#6
Ja tylko zabrałem głos w tym temacie. Nic ponad to. Wspomniałem o koncercie na którym miałbym podziwiać wyłšcznie wirtuozerię i czuję przez skórę że czegoœ by mi brakowalo a czegoœ byłoby za dużo.
Something's going to happen
To make your whole life better
Your whole life better one day
Odpowiedz
#7
Cytat:Originally posted by mencin@Apr 27 2007, 02:26 PM
Sorry, ale chyba nie czytaliscie mojego posta wystarczajaco dokladnie.


Mencin,

Trzeba było zatytułować : MARK KNOPFLER - gitarzysta który ma wszystkich innych pod sobš"

a na dole małymi literkami "Rodrigo i Gabriela - też mogš być"
Lord, I'm just a rolling stone
Rock my soul I wanna go home
Odpowiedz
#8
Hillbilly wyczuwam w Twoich słowach nutkę ironii Oczko Chciałbym sie mylić Uśmiech
Something's going to happen
To make your whole life better
Your whole life better one day
Odpowiedz
#9
Czy ironia jest grzechem œmiertelnym?
Odpowiedz
#10
Nie rozumiem. A czy ja coœ wspominam o grzechu œmiertelnym? Pytam tylko o ironię czy była czy też nie? Zakazałem czegoœ? Co najmniej dziwne pytanie...
Something's going to happen
To make your whole life better
Your whole life better one day
Odpowiedz
#11
Meksykańczycy Rodrigo i Gabriela pewnie też mówiš o sobie ,że sš słabymi gitarzystami. TO DOMENA WIELKICH TEGO ŒWIATA.
Mark prócz tego ,że mówi o sobie, że jest słabym girarzystš, to również twierdzi,(wręcz się podœmiewuje) że jego teksty piosenek sš bez sensu.
I z jednym i z drugim stwierdzeniem nie mogę się zgodzić.

Co w muzyce natomiast jest ważniejsze technika czy styl ???????????
Myslę ,że po troszę jedno i drugie może zauroczyć.
Mi osobiœcie na dużej w uszach pozostaje styl, ale nie ukrywam - jestem pełen podziwu, jak ktoœ tak sobie popier... na gitarce z prędkoœciš œwiatła.
We are the sultans of swing...
Odpowiedz
#12
Cytat:Originally posted by Andrzej@Apr 27 2007, 09:17 PM
cMeksykańczycy Rodrigo i Gabriela pewnie też mówiš o sobie ,że sš słabymi gitarzystami. TO DOMENA WIELKICH TEGO ŒWIATA.
Mark prócz tego ,że mówi o sobie, że jest słabym girarzystš, to również twierdzi,(wręcz się podœmiewuje) że jego teksty piosenek sš bez sensu.
I z jednym i z drugim stwierdzeniem nie mogę się zgodzić.

Co w muzyce natomiast jest ważniejsze technika czy styl ???????????
Myslę ,że po troszę jedno i drugie może zauroczyć.
Mi osobiœcie na dużej w uszach pozostaje styl, ale nie ukrywam - jestem pełen podziwu, jak ktoœ tak sobie popier... na gitarce z prędkoœciš œwiatła.
Ja też Andrzeju w życiu ceniłem sobie ludzi skromnych i zdolnych...

Mark pod tym względem był zawsze moim wielkim idolem...

Jeœli chodzi o grę na gitarze to styl stawiam na pierwszym miejcu... a jeœli już ktoœ ma popier... na gitarce to tylko Mark ^_^

ps. Robson twoja intuicja mnie zaskakuje Oczko
Lord, I'm just a rolling stone
Rock my soul I wanna go home
Odpowiedz
#13
Cytat:Originally posted by Robson@Apr 27 2007, 08:36 PM
Nie rozumiem. A czy ja coœ wspominam o grzechu œmiertelnym? Pytam tylko o ironię czy była czy też nie? Zakazałem czegoœ? Co najmniej dziwne pytanie...
A czy ja wspominam, że Ty wspominasz? Uśmiech Albo że zakazujesz? Co najmniej dziwna odpowiedŸ.
Odpowiedz
#14
Hillbilly Twoje ps. znów podszyte ironiš Duży uśmiech

ps. choć w tym kontekœcie wiem, że trochę się ze mnie œmiejesz Oczko
Something's going to happen
To make your whole life better
Your whole life better one day
Odpowiedz
#15
Huh nie œmieję się z Ciebie Robson...

tylko troche cała ta dyskusja mnie robawiłaUśmiech


http://rapidshare.com/files/28340166/dire_...p_1979.mp3.html

czy znacie ten koncert???
Lord, I'm just a rolling stone
Rock my soul I wanna go home
Odpowiedz
#16
O holender! Oczko DS na holenderskim PinkPop w 1979 roku. Zaczynajš od mojego ukochanego Follow Me Home- rewelacyjne wykonanie. A potem jeszcze równie kapitalne Lady Writer, Wild West End, i In The Gallery. Œwietna jakoœć i cały czas dreszcz emocji obecny. Dzięki Hillbilly Uśmiech
Something's going to happen
To make your whole life better
Your whole life better one day
Odpowiedz
#17
Nie miałem pojęcia, że istnieje zapis tego koncertu tak dobrej jakoœci. Uśmiech
Odpowiedz
#18
Istnieje zapis w jeszcze lepszej jakoœci. Ta rejestracja jest w mono bo tylko takš możliwoœć nagrywania miał człowiek, który udostępnił to nagranie, a całoœć (tzn tylko te cztery numery) została wyemitowana 27 kwietnia 2007 w holenderskim Radio 2.
Podobno tylko te cztery kawałki się ostały z przypadkowo skasowanych oryginalnych taœm festiwalowych.
...Well He's a big star now but I've been a fan of his for years,
the way he sings and plays guitar still brings me to tears...
Odpowiedz
#19
Kuba, masz to nagranie w lepszej jakoœci? "Follow Me Home" z PinkPop zawsze rozkładało mnie na łopatki... :wub:
Odpowiedz
#20
Do momentu emisji w holenderskim radio kilka dni temu, też nie wiedziałem, że istnieje lepszy jakoœciowo zapis niż marny bootleg, który jest w obiegu. Niestety nie posiadam lepszego nagrania gdyż nie miałem dostępu do tego radia, a człowiek który nagrywał tę audycję nie miał możliwoœci rejestracji w stereo, stšd mamy 'tylko' mono. Ale to i tak lepsze niż wczeœniejszy bootleg Oczko.
...Well He's a big star now but I've been a fan of his for years,
the way he sings and plays guitar still brings me to tears...
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pieta Brown i Mark Knopfler - o TAAAAAK fakungio 4 14,435 09.02.2012, 14:02
Ostatni post: Raingod
  Phil Cunningham meets Mark Knopfler Robson 3 12,423 07.12.2011, 03:02
Ostatni post: Majkel-
  Mark Knopfler Jest Najlepszy, Jako numitor 37 52,330 04.09.2011, 00:59
Ostatni post: alex
  Koszulki Knopfler/Dylan 2011 :))) Raingod 51 61,911 03.08.2011, 09:50
Ostatni post: Raingod
  Mark Knopfler - A Life In Songs, Robson 30 42,054 10.03.2011, 03:29
Ostatni post: fakungio
  Knopfler i fani - zdjęcia fakungio 1 7,323 24.11.2010, 09:19
Ostatni post: Robson
  Knopfler-Tarantino, Tarantino-Knopfler numitor 8 14,332 23.07.2010, 13:11
Ostatni post: Bart
  Na co Knopfler wydaje godnie zarobione pieniądze? faf123 2 8,344 29.05.2010, 16:45
Ostatni post: Magis
  Ilona Knopfler seska 2 5,821 30.05.2008, 00:55
Ostatni post: aaadam
  David I Mark Knopfler Dawid 1 6,094 26.05.2008, 17:27
Ostatni post: Robson

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości