Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I po koncercie w Berlinie :)
Andrzej napisał(a):Skoro jesteś tak zainspirowany naszą dyskusją, dodam że Słubice były kiedyś przedmieściem Frankfurtu nad Odrą (dawna nazwa Vorstadt), w wyniku powojennego podziału zostały przydzielone Polsce. Słubice poodziczyły od Niemców olimpijski Stadion, na którym w 1936 roku (Olimpiada Berlin) odbywały się zawody pływackie, kajakowe i lekkoatletyczne.
Dzisiaj w ramach integracji i współpracy przygranicznej przyjęły huczną nazwę SŁUBFURTU od skrótów obydwu miast. To tu powstał Europejski Uniwersytet Viadrina (Prawo,Kulturoznawstwo, Europeistyka) na którym między innymi studiuje nasz Gasper. To tu jeszcze za czasów NRD chodziliśmy podrywać niemieckie dziewczyny, a muszę Wam przyznać , że nie wszystkie były tak brzydkie jak mistrzynie NRD w pchnięciu kulą.
Zimą wszystkie niedociągnięcia Władzy Samorządowej przysłania śnieg, ale latem miasteczko odżywa i jest rzeczywiście urokliwe i klimatyczne. Miasto przygraniczne ma swoją specyfikę w danych statystycznych , ponieważ właśnie tu przypada najwięcej agencji towarzyskich na statystycznego mieszkańca , o taksówkach (ok 500 szt) i zakładach fryzjerskich nie wspomnę. Wszystko w ukłonie dla klienta i narodu niemieckiego zamiast skromnych grunwaldzkich nagich mieczy.
W linku przesyłam dla zainteresowanych kilka historycznych , przedwojennych fotek.
http://picasaweb.google.com/69gdyz/Stare...9057445810
Pierwsze zdjęcie ulicy - ulica przetrwała do dziś - po renowacji stanowi najpiękniejszy zaułek miasta.

Uśmiech Interesujące, ale muszę Ciebie rozczarować, co do Igrzysk, bo zainteresowało mnie to, co napisałeś i postanowiłem poszukać czegoś więcej, włączyłem Wiki i....

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_OSiR_w_Słubicach

Przypis 2: "Lokalnym mitem jest odbycie tu kilku konkurencji w ramach Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936, jednak nie odpowiada to prawdzie i nie ma na to żadnych obiektywnych dowodów."
"Come up and feel the sun
A new morning has begun..."
Odpowiedz
mitem natomiast z pewnością nie jest fakt, że wędrując po słubickich restauracjach można całkiem niespodziewanie spotkać znajome osoby :-) prawda Andrzeju?
Sometimes you`re the windshield...
Sometimes you`re the bug...
Odpowiedz
Zgadza się, było mi niezmiernie miło zobaczyć Ciebie po latach.To obiektywny dowód , że do naszego spotkania doszło - choć jednoznacznie trzeba przyznać , że nic na Wiki w tym temacie nie napisano......... a Numitora zapraszam do odwiedzenia IZBY PAMIĘCI w Słubicach, tam dowie się jeszcze wiele innych interesujących rzeczy, których na Wiki nie ma.
We are the sultans of swing...
Odpowiedz
Andrzej napisał(a):Zgadza się, było mi niezmiernie miło zobaczyć Ciebie po latach.To obiektywny dowód , że do naszego spotkania doszło - choć jednoznacznie trzeba przyznać , że nic na Wiki w tym temacie nie napisano......... a Numitora zapraszam do odwiedzenia IZBY PAMIĘCI w Słubicach, tam dowie się jeszcze wiele innych interesujących rzeczy, których na Wiki nie ma.

Czyli rozumiem, że uważasz, że jednak IO w Słubicach były? Uśmiech
"Come up and feel the sun
A new morning has begun..."
Odpowiedz
Uważam , że Igrzysk Olimpijskich w Słubicach nie było. Olimpiada odbywała się w Berlinie a w miastach ościennych nie które konkurencje, w tym we Frankfurcie n\O. Cały obiekt w ówczesnym Frankfurcie(dzisiejsze Słubice) ze względu na bliskość Berlina budowany był pod olimpiadę. Prócz stadionu wybudowano kilka boisk bocznych , akwen do zawodów kajakowych, basen wraz z wieżą do skoków do wody( rozmontowana kilka lat temu).
To była potężna infrastruktura dla potrzeb treningów , przeprowadzenia eliminacji i być może finałów. Tu też mieszkały ekipy olimpijskie. Pozostały obiekty i jak zawsze wątpliwości. Powątpiewano również , że pod dębem(zachował się do dziś) na stadionie w 1932 roku przemawiał sam Adolf Hitler, ale o tym akurat wiki pisze.
We are the sultans of swing...
Odpowiedz
Andrzej napisał(a):Uważam , że Igrzysk Olimpijskich w Słubicach nie było. Olimpiada odbywała się w Berlinie a w miastach ościennych nie które konkurencje, w tym we Frankfurcie n\O. Cały obiekt w ówczesnym Frankfurcie(dzisiejsze Słubice) ze względu na bliskość Berlina budowany był pod olimpiadę. Prócz stadionu wybudowano kilka boisk bocznych , akwen do zawodów kajakowych, basen wraz z wieżą do skoków do wody( rozmontowana kilka lat temu).
To była potężna infrastruktura dla potrzeb treningów , przeprowadzenia eliminacji i być może finałów. Tu też mieszkały ekipy olimpijskie. Pozostały obiekty i jak zawsze wątpliwości. Powątpiewano również , że pod dębem(zachował się do dziś) na stadionie w 1932 roku przemawiał sam Adolf Hitler, ale o tym akurat wiki pisze.

Ale jak to "być może finałów"? Przecież my nie mówimy o Pompejach, tylko o wydarzeniu sprzed ponad 70 lat, które ma bogate źródła.

Więc jeśli źródła mówią, że żawodów olimpijskich nie było, to chyba ich faktycznie nie było.
"Come up and feel the sun
A new morning has begun..."
Odpowiedz
To moze na wesoło.... Uśmiech Z okazji mojego 1000. posta na forum Uśmiech)) Niestety, nie ja jestem autorem.

Słubice – miasto nad Odrą w woj. lubuskim, w powiecie słubickim, siedziba gminy Słubice, położone zaraz przy Drzecinie.

Mało kto o tym wie, ale World Trade Center przeniesiono do Słubic
Znane z tego, że wiara wie, gdzie jest, bo jak idzie do Tipu albo gdzieś indziej jeszcze, to musi przez most przejść, a z mostu to widać trochę Słubice. Kręci się tam wielu Niemców z bułkami, masłami i pasztetami, bo oni lubią kupić u nas taniej i sobie w domu już jeść później. Razem z Frankfurtem liczy 100 tys. mieszkańców i dzięki temu jest de facto trzecią stolicą województwa lubuskiego.

W Słubicach co roku odbywa się Święto Odry, polegające na niszczeniu wału przez co Odra wlewa się do miasta i zalewa je w ciągu 5 min.

Gospodarka

Kiedyś w Słubicach był zakład odzieżowy "Komes". Eksportował dżinsy i inne szmaty do USA, Kanady, ZSRR i innych ubogich państw. Jednak w 1995 r. zbankrutował, a w 2008 r. został rozebrany gdyż menele nie opłacali czynszu za dzierżawę. Obecnie planuje się tam postawić 1674 supermarket i 2096 stacje paliw.

Sport
W Słubicach istnieje klub piłkarski "Polonia", który obecnie gra w IV lidze. Największym osiągnięciem klubu jest 4. w II lidze. Mecze rozgrywają się na Stadionie Olimpijskim, który jest wyższych standardów niż wszystkie stadiony ekstraklasy, jego pojemność wynosi 7 tys. widzów, a rekord frekwencji 5 osób. Ogólnie na mecze przychodzi średnio 100-600 osób, są nawet szalikowcy, którzy z papierosów robią tzw. "race". Wśród kozaków (czyt. kiboli, jest ich ok.100) przyjęło się uciekanie na pobliski bazar przed kibolami Rakowa Częstochowa, Miedzi Legnica i Stilonu Gorzów lub wzywanie kiboli z Zielonej Góry poprzez krzyk "ratunku". W lutym 2011 r. Polonia wycofała się z rozgrywek z II ligi z powodu braku piłkarzy gdyż okazało się że to tak naprawdę siatkarze.

Dzielnice
Śródmieście – obejmuje ścisłe centrum Słubic i największe osiedla-blokowiska, dzielnica to wielka multi patologia. Znajdziemy tam cenne graffiti "Polonia Słubice" i takie tam, które obecnie są już zabytkowe a zamazywanie ich grozi pobiciem przez miejscowych pseudo. Główne osiedla to Kopernika, Mała Moskwa, Paderewskiego, Słowiańskie, Kochanowskiego czy Sienkiewicza.
Stare Miasto – znane było już w V w. p.n.e., obecnie mieszkają na tej dzielnicy żulowiny i żulietty z dziećmi. Wchodzi w skład Śródmieścia.
Zielone Wzgórza – ludzie mieszkają pod namiotami. Kiedyś były to poligony wojskowe, dlatego dziś są tego ofiary, co minutę ginie tam jedna osoba w wyniku granatu-pułapki.
Białe – po PGRowska dzielnica na której przez cały rok leży śnieg, planuje się tam wybudować skocznie K-300 tzw. "Wielka Krowa". W skład dzielnicy wchodzi również groźne osiedle Komes.
Frankfurt nad Odrą – czyli druga część Słubic zamieszkana przez mniejszość niemiecką i turecką.
Kunowice – leży koło zielonych wzgórz, kiedyś wieś, obecnie włączana do Słubic, stopniowo, dom po domu.
Świecko – znana głównie z przejścia granicznego, obecnie stopniowo przyłączana do Słubic, największe zagłębie dziewic w zachodniej części kraju.
Smogórze – znane z płatnego jeziora, skok do wody bez opłaty jest karany paralizatorem prądu.
Zatorze – na zatorzu nie ma kompletnie nic poza przystankiem kolejowym, hotelami i strefą przemysłową.

Atrakcje turystyczne
Słubice słyną z tego że na 1 mieszkańca przypada 25 supermarketów i 50 stacji paliw, których jest więcej niż w Gorzowie czy Zielonej Górze razem wziętych. W Słubicach także istnieje wiele gatunków zwierząt chronionych jak np. koty, psy, szczury itp.

Zabytki
Kościół katolicki – kościół, który za szwabów był domem strzeleckim.
Stadion Olimpijski – olimpijski na którym nigdy nie przeprowadzono olimpiady. Słynie z tego że w latach 30. przemawiał z niego Adi, a obecnie spadkobiercą jest Osama bin Laden, króry zapowiada mecze Polonii.
tzw. Getto – getto mieści się na ulicy 1 Maja (Stare Miasto), za gebelsów dzielnica żydów, a obecnie meneli i patologicznych rodzin.

Komunikacja
W Słubicach znajduje się dworzec PKS wielkości przystanku wiejskiego oraz przystanek kolejowy, który liczy sobie aż 2 perony. W mieście znajdziemy też chaotycznie jeżdzące autobusy komunikacji miejskiej, jednak w Słubicach nie można się zgubić, no chyba że skurlamy się z wału i wpadniemy do Odry na której dnie znajduje się zatopione miasto z VI w. p.n.e.
and it's your face I'm looking for on every street...
Odpowiedz
Andrzej napisał(a):Zgadza się, było mi niezmiernie miło zobaczyć Ciebie po latach.To obiektywny dowód , że do naszego spotkania doszło - choć jednoznacznie trzeba przyznać , że nic na Wiki w tym temacie nie napisano......... a Numitora zapraszam do odwiedzenia IZBY PAMIĘCI w Słubicach, tam dowie się jeszcze wiele innych interesujących rzeczy, których na Wiki nie ma.

To proponuję w Izbie Pamięci to spotkanie umieścić, a i Wiki o tym napisze Uśmiech
Sometimes you`re the windshield...
Sometimes you`re the bug...
Odpowiedz
ja powiem szczerze nie tylko byłam zaszokowana ilością salonów fryzjerskich ( w zasadzie każdy chyba może miec swójUśmiech ), ale przede wszystkim miejscem pod tytułem Bazar ( pożar sprzed kilku lat chyba każdy pamięta), poszłam tam w oczekiwaniu jakichś okazyjnych zakupów, a tam.. ceny jak na ManhattanieUśmiech
fakt że na dzien dobry sprzedający zwracają się do ludzi po niemiecku, więc to chyba wszystko tłumaczy.
Odpowiedz
Fajny ten tekst Rainngod - cala prawda.
Dodał bym jeszcze tekst pani Lodzi z pobliskiego spożywczaka:
"Pan Andrzej to też z koncertu Anny Marii Jopek wraca, prawda?
Gawiedz nam kulturalnieje panie Jędrusiu, żeby jeszcze tak chlać przestali"
We are the sultans of swing...
Odpowiedz
To może Andrzej uwierzy w informacje serwisu http://www.slubice24.pl:

"Co na to wszystko istniejąca od 2003 r. Fundacja Stadion Olimpijski (notabene o błędnej nazwie, bo olimpiada na tym obiekcie to tylko legenda)? Co na to OSiR? O ich stanowisku na razie publicznie nic nie wiadomo."

Link: http://www.slubice24.pl/poznaj-slubice/s...-rozbiorka
"Come up and feel the sun
A new morning has begun..."
Odpowiedz
Sprawie rzeczywiście trzeba przyjrzec sie bliżej , tym bardziej ze Numitor wierci w brzuchu , a ja jak na złość na urlopie. Fundacja Stadion Olimpijski dokonała rejestru w Sądzie motywując zapewne podwaliny swej nazwy.
Sprawdzę kilka faktow i wróce do tematu.(.....po urlopie.)
We are the sultans of swing...
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rockpalast - jestem pod wrażeniem po 15 latach fakungio 34 18,777 25.03.2009, 11:50
Ostatni post: seska
  Dziœ Mark W Berlinie Robson 163 35,590 13.10.2007, 20:02
Ostatni post: pablosan
  Po Jakimś Czasie, Czy Napewno The Best? anrom 25 11,959 07.07.2005, 21:40
Ostatni post: Eowyn
  27 lat po Live Aid Raingod 0 3,959 Mniej niż 1 minutę temu
Ostatni post:

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości