Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasady zabawy
#1
1. Zasady zabawy (spisane przez numitora)

- W pierwszy etapie wybieramy 20 najlepszych piosenek MK. Oddajemy głos na wszystkie płyty DS, MK, dwie płyty z duetami, płytę TNH, najlepsze piosenki z muzyką filmową oraz na utwory dodatkowe (będą dwie listy - jedna z okresu DS, druga - solowej twórczości MK).

- W sumie będziemy głosowali na osiemnaście osobnych list piosenek. Głosowanie odbywa się poprzez uszeregowanie piosenek od "najlepszej" do "najgorszej". Uwaga - dwie piosenki nie mogą znajdować się na tej samej pozycji! Poszczególne piosenki otrzymują określoną ilość punktów, zależną od liczby utworów na danej liście (np. w przypadku płyty "Love Over Gold" najlepsza piosenka otrzyma pięć punktów, najgorsza - jeden).

- Ostateczny kształt listy uzyskujemy po zsumowaniu wszystkich głosów. W uzyskania takiej samej liczby głosów pod uwagę brana jest ilość wyższych miejsc uzyskanych przez dane piosenki - kolejno pierwszych, drugich, etc.

- Po wybraniu w ten sposób osiemnastu piosenek (każde głosowanie trwa tydzień) wybieramy dwie piosenki z listy rezerwowej, a więc ze wszystkich drugich i trzecich miejsc. W tym głosowaniu każdy z uczestniczących wskaże dwa tytuły, a piosenki dwie piosenki wskazane przez największą ilość użytkowników dostaną się do ścisłej dwudziestki (chociaż sposób głosowania jest jeszcze do przedyskutowania). Ten etap ma na celu usunięcie niesprawiedliwości związanej z nierównym poziomem płyt MK/DS i umożliwienie dostania się "pokrzywdzonym" utworom do finału.

- Ostatni etap to głosowanie na listę dwudziestu wybranych piosenek poprzez uszeregowanie listy - najlepsza piosenka otrzymuje 20, najgorsza - 1 punkt. Ostateczne głosowanie trwać będzie dwa tygodnie. Tak więc - jeśli dobrze liczę - całość zakończy się w połowie lutego.
Odpowiedz
#2
Moja propozycja jest juz troche spóźniona ale może moglibyśmy zmienic tryb wylaniania ulubionych utworów:

Na różnych forach muzycznych można spotkać tzw. survivor utworów - czyli wybieramy najlepszy utwór z płyty poprzez eliminacje najsłabszych.

Glosując na najsłabszy utwór przypisujemy mu 1 punkt, a po minięciu ustalonej liczby dni sumujemy glosy, i piosenka która ich zbierze najwięcej - odpada. Następnie przechodzimy do kolejnej tury glosowań tj. na album z 15 piosenkami wypadałoby 14 etapów.

Jest to o tyle lepszy system, ze w przypadku niezdecydowania, wahania, przebieg glosowania daje nam jasny wybór np.
Mamy 5 głosów na piosenkę 'x' i 4 na 'y', piosenkę 'x' osobiście cenimy sobie dużo wyżej od tej drugiej wiec głos oddany "y" jest uczciwy. Zdarza się, ze chcielibyśmy aby i piosenka 'y' przeszła do kolejnego etapu ale o takim przebiegu zadecydował ogol głosów. W każdym etapie możemy oddając głos bardziej widocznie wyrazić swoja opinie na temat danej piosenki, przekonać do niej innych użytkowników itp.
Wypracowanie rankingu takim sposobem bardziej rzetelnie podsumowywałoby upodobania forumowiczów.

Jeśli chodzi o dotychczasowy ranking, to jego słabość obnażył w ostatnim poście Pablosan - z płyty wybrał swoje ulubione 4 piosenki, pozostałe w zasadzie nie są mu tak bliskie a ich klasyfikacja jest byłaby wtedy dość przypadkowa.

E:
Zapomniałbym dodać ze przypadku dużej ilości utworów na płycie i ryzyka remisów w pierwszych etapach, trzeba oddawać dwa glosy, lub trzy glosy - to zazwyczaj rozwiązuje problem. W dyskografii MK nie widzę jednak dwupłytowych zestawów, wiec tego problemu by nie było.
Odpowiedz
#3
Nie widzę sensu zmiany zasad w trakcie gry. Zresztą - system, który opisujesz tak naprawdę nie różni się znacząco - myślę, że wyniki byłby bardzo zbliżone. Jednak uważąm, że Twój pomysł idealnie nadaje się do głosowania na finałową dwudziestkę. Dziękuję za inspirację!

Pablosan w żaden sposób nie udowodnił słabości. A nawet jeśli tak - w podobny sposób mógłby udowodnić słabość Twojego systemu. Przecież, gdybyśmy głosowali tak jak mówisz, Pablosan również nie potrafiłby wskazać najsłabszego utworu.

W zasadach naszej zabawy chciałbym wprowadzić jedną, wydaje mi się, że sensowną, zmianę. Chodzi o głosowanie na listę rezerowych utwórów. Początkowo chciałem, aby każdy oddał dwa głosy. Teraz myślę jednak, że z wielu wzgledów nie jest to dobre rozwiązanie. Proponuję, żeby każy oddał dziesięć głosów - analogicznie do poprzednich rund. To znaczy - wybrał spośród wszystkich (będzie ich 36) utworów rezerwowych dziesięć i przydzielił im punkty. Pierwszemu - dziesięć, ostatniemu - jeden. Myślę, że nie będzie to takie straszne jak brzmi. Przypominam, że na tej liście będą się znajdować cztery utwory niepublikowane, utwory z duetów oraz TNH, które, jak myślę, wiele osób odrzuci od razu Uśmiech.

Przypominam także, że cała zabawa ma na celu stworzenie płyt złożonych z najlepszych wersji utworów pochodzących z bootlegów. Utworów ma być dwadzieścia. Należy jednak pamiętać, że NIE wszystkie utwory, które wybierzemy do finałowej dwudziestki były wykonywane na koncertach. Tutaj z pomocą również przyjdzie lista rezerwowa - przy tworzeniu tych płyt skorzystamy z kolejnych (tj. trzeciego, czwartego, piątego, etc.) utworów.

Wiem, że całość jest skomplikowana. Dla ułatwienia plan działania Oczko:

1. Głosujemy na poszczególne rankingi - w sumie będzie ich 18, co pozwoli wyłonić osiemnaście utworów.
2. Głosujemy na listę rezerwową - każda osoba przyznaje dziesięciu utworom punkty.
3. Dwie piosenki, która zajęły najlepsze miejsca dołączają do finałowej dwudziestki.
4. W ten sposób wybraliśmy finałową dwudziestkę - głosujemy na nią w sposób opisany przez Tomg'a. Szczegóły opiszę później - wstępnie myslę, że możemy - tak jak pisał Tomg - oddawać po jednym głosie na najgorszą piosenkę. Chciałbym jednak, aby to finałowe głosowanie było tajne, a więc - żebyście wysyłali swoje głosy np. na maila. Ustalimy jakiś termin (24 godziny? dwa dni?), po którym będę eliminował wskazany przez Was utwór.
5. Ogłoszenie Wielkiego Zwycięzcy Uśmiech. Na tym kończy się głosowanie - jednak chciałbym, je upamiętnić stworzeniem płyt z dwudziestoma najlepszymi utworami. Tak jak pisałem - jeśli okaże się, że któryś z 20 utworów nie ma swojej bootlegowej wersji - jego miejsce zajmie trzeci utwór z listy rezerwowej.

Mam nadzieję, że ten (choć skomplikowany) system jest dla Was zrozumiały. Jeśli czegoś nie rozumiecie - pytajcie! Jeszcze raz dziękuję Tomg za Twój pomysł. Myślę, że przez to ostateczne głosowanie będzie BARDZO emocjonujące. Wyobrażacie sobie te odpadające po kolei utwory i zwężającą się stopniowo listę? Uśmiech
"Come up and feel the sun
A new morning has begun..."
Odpowiedz
#4
To co z podsumowaniem? Uśmiech
Odpowiedz
#5
Co z podsumowaniem? Numitor? Dasz radę? ;P
knopfler.pl na Facebooku - https://www.facebook.com/knopflerpl

Perkusja jest jedna a pałki są dwie :]

"Drummers have the biggest instruments... Uśmiech"
Odpowiedz
#6
Nie dał rady.
Something's going to happen
To make your whole life better
Your whole life better one day
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości