Forum polskich fanów Marka Knopflera i Dire Straits
Ciekawostki... - Wersja do druku

+- Forum polskich fanów Marka Knopflera i Dire Straits (http://knopfler.pl)
+-- Dział: Markowe tematy (http://knopfler.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Knopflerowo (http://knopfler.pl/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Wątek: Ciekawostki... (/showthread.php?tid=22)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Ciekawostki... - pogdan - 07.08.2005

( off top, bo nie posiadam tego koncertu) Dla mnie generalnie w Jego muzyce jest tak że basista jest mało zauważalny. Nie wybija się ponad inne instrumenty, nigdy nie gra tak żebym zwrócił swój słuch na bas. Gra cały czas w tle. Może jest za cicho ustawiony. Ja słuch mam taki sobie. Faktycznie odsłuchałem sobie SOS/Torwar. Tutaj takżę sobie pozwolił 'na wycinanie' bardzo fajne wyszło jak Mark gra taką swoją bardzo szybką technikę a on w tym czasie podobnie (szybko) gdzieś w górnych partiach.
(Tak dal rożróżnienia co mam na myśli. Utwór 'Once upon a time in the west'/Alchemy (utwór nie krótki a mógłby jeszcze trwać) po tym względem różni się. Tutaj dla mnie bas jest mocno wyraźny/zuważalny.)
Z pewnością tak jak piszesz, na taki stan (niezauważalności basu) przyczynia się Mark grając na gitarze, ale warto zwrócić na to uwagę i powędrować linią basu.


Ciekawostki... - Grześ_67 - 07.08.2005

A "Private Investigations"? Tam Illsley też się musiał trochę naszarpać Uśmiech

GM


Ciekawostki... - numitor - 07.08.2005

Nie wiem czy bylo:

"Sailing To Philadelphia"- 2:54-2:56


Ciekawostki... - pogdan - 08.08.2005

'A "Private Investigations"? Tam Illsley też się musiał trochę naszarpać'

Na początku jest w cieniu, za klawiszami i gitarą.
Po słowach tytułowych w utworze wyraźnie wysuwa się się na pierwszy plan. Ale naszarapć się to za wiele się nie naszarpał, ale basu z tego utworu (PI) nie da się zapomieć.


Ciekawostki... - pogdan - 11.08.2005

Dzięki Robson za linka ('knopflerCjbNet'Oczko, prowadzącej do strony z tymi nagraniami audio i video.
SAN jestem pod wrażeniem tego utoworu. Video (z tej strony) tego utworu trochę mnie zraziło bo, utwór wymaga dwóch perkusistów, czego słuchem nigdy nie odebrałem.
Ale pomimo drobnego podkładu jestem pod zachwytem jej w tym utworze. Niby bicie pałkami po bębnach, ale ma taką siłę jak dla mnie. Zazwyczaj żeby zauważyć perkusję to perkusista wymiata po bębnach talerzach robi te przejścia itp. A tutaj co.
Same bębny powtarzane na okrągło silnie uderzane coś na wzór tamtamów, w pewnym momencie przejście na werbel, takie jedno przejście a ile w tym jest muzyki.
Później bicie po talerzach, ale cały czas bębny chodzą, na koniec przyspiesznie tego
bicia. Czy było coś takiego w muzyce (coś wyraźnego (bo perkusja tutaj SAN jest wyraźna), ciekawego, odbiegającego od wszystkiego i jednocześnie nie trudnego (chyba istniało by wielu perkusistów którzy by to zagrali))? Nikt tak czegoś dla mnie eleganckiego wcześniej nie wymyślił. Mark umie to robić i trafić z muzyką.


Ciekawostki... - Robson - 01.03.2006

W najnowszym "Teraz Rock" Mark zamyka 10 najlepszych instrumentalistów za rock 2005 Oczko Myœlę, że 6 i 7 dzień maja zrobił swoje Uśmiech


Ciekawostki... - HOWARD - 02.03.2006

Robson, podzielam Twoje zdanie.

To obiektywnie rzecz ujmujšc Oczko (bo subiektywnie - MARK wygrywa każdego roku)
były wydarzenia, było o tym głoœno, nie ma co.
Mistrz który stał się mistrzem ale dzięki muzyce i jej sile.
A nie dzięki sile mięœni ršk rzucajšcych różnymi przedmiotami na scenie, i krzykiem Oczko


Natomiast odnoszšc się do głównego pionu, pozwolicie, naszego wštku - chciałem zwrócić uwagę na sam poczštek tego utworu.

Ktoœ już o nim wspominał, nie wiem czy Ty Robson może, ale takie klawisze chyba. Poczštek przypomina mi wstęp do Speedway At Nazareth, takie pulsacyjne "bulgotanie" Oczko chyba instrumentów klawiszowych.
Ale zauważcie, że ono towarzyszy całemu utworowi..


Dodatkowo ta solówka..
od 3:05 do 3:42

Ale tu Knopfler daje żaru:

3:26 - 3:32

Zresztš podoba mi się głos Emmylou i Marka, ładnie współgra, tutaj choćby:

2:22 - 2:42


Jak koleżanka z kolegš ze szkoły œredniej...

Tacy młodzi Duży uśmiech


Ciekawostki... - Robson - 02.03.2006

Właœnie o to mi chodziło Howardzie Oczko Coœ mi się wydaje, że na pełnej płycie ten klawiszowy pulsujšcy wstęp będzie znacznie dłuższy Uśmiech


Ciekawostki... - Robson - 14.02.2007

Nie wiedziałem gdzie tę ciekawostkę umieœcić no ale jeœli nazwałem jš ciekawostkš to tu jest jej miejsce Duży uśmiech Dopiero teraz zauważyłem i sprawdziłem że jedno z wydań singla Walk Of Life ma identycznš okładkę jak pierwsza solowa płyta Johna Illsley'a Never Told A Soul (na której Mark zagrał w czterech utworach) Czyli muzyk w tunelu, w przejœciu obrócony twarzš do œciany gra na gitarze. Wierzy w to co robi a więc jak ulał pasuje do Walk Of Life Uśmiech Jako że dosyć dużš wagę przywišzuję do okładek to i ten niuansik nie mógł przejœć niezauważony. To tyle Oczko


Ciekawostki... - olaph72 - 15.02.2007

Czy ktoœ z szanownych Forumowiczów ma może w swoich zbiorach BIA w wersji nagranej przez MK w studiu Cities 97 w 2005 roku? Mam wrażenie, że gdzieœ mi to umknęło... Huh


Ciekawostki... - Robson - 15.02.2007

Olaf a czy to jakaœ extra wersja BIA? Pytam bo zwykle tak reaguję na BIA Oczko Mam z 2005 roku bodajże, niezwykłš nagranš dla BBC ale nie pamietam dokładnej daty. Ale raczej był to 2005.


Ciekawostki... - olaph72 - 15.02.2007

No właœnie nie wiem, Robson. Mark nagrał jš w studiu amerykańskiego radia Cities 97, które co roku wydaje składankę z utworami z takich właœnie sesji. BIA ukazała się na płycie nr 17 z 2005 roku. Zamierzam wylicytować jš na eBay'u, ale miałem nadzieję, że ktoœ z nas ma choćby mp3-kę... Oczko


Ciekawostki... - koobaa - 15.02.2007

To nie jest to samo chlopaki Oczko. Roberto, wersja o ktorej mowisz jest z roku 2004 i nagrana dla BBC, werja o ktorej mowi Olaf faktycznie jest z roku 2005 i nagrana w studio Cities97. Niestety nie mam jej, ale moge rozpuscic wici na oficjalnym forum MK Oczko.


Ciekawostki... - olaph72 - 15.02.2007

Tylko żeby ceny za bardzo nie podbili! Uśmiech


Ciekawostki... - Robson - 15.02.2007

A popatrz Kuba dałbym że to 05 Oczko Pamiętasz zagraliœmy jš podczas naszego pierwszego spotkania Oczko


Ciekawostki... - koobaa - 15.02.2007

Spokojnie Olaf, zapytam tylko czy ktos to ma. Jesli tak, to bedzie za friko Oczko

Cytat:Originally posted by Robson
A popatrz Kuba dałbym że to 05 Pamiętasz zagraliœmy jš podczas naszego pierwszego spotkania
Oczywiscie ze pamietam Roberto, wtedy uslyszalem ja po raz pierwszy Uśmiech. Ale wtedy mowiles ze to bylo nagrane w 2004 stad te moje wymadrzania Oczko.


Ciekawostki... - olaph72 - 15.02.2007

Kuba, ja i tak powalczę o tę płytę. Co oryginał, to oryginał.


Ciekawostki... - Robson - 15.02.2007

Dobrze, dobrze Oczko Po prostu za dużo Markowych dat sie pojawia i czasami mi się kiełbasi Duży uśmiech A tak swojš drogę muszę poszukać kiedy to dokładnie było tzn. dokładny dzień Oczko


Ciekawostki... - grzegorz - 15.02.2007

Robsonie, jeœli możesz to wrzuć na konto mailowe tę wersję BIA. Nie wiedziałem, że Mark ponownie nagrał ten utwór.
Olaf, jeœli wylicytujesz to również proszę o udostępnienie tego utworu.


Ciekawostki... - olaph72 - 16.02.2007

Grzegorz, to sš nagrania tzw. na żywo w studiu.